
„Podróż z klasą” – wycieczka klas piątych i szóstych do Trójmiasta i Malborka
W dniach 30.09 – 2.10.2024 r. uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta i Malborka, zorganizowanej w ramach ministerialnego projektu: „ Podróże z klasą”.
Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty na półwyspie Westerplatte – symbolicznego miejsca wybuchu II wojny światowej oraz polskiego ruchu oporu przeciw agresji III Rzeszy. Uczniowie zobaczyli tu fragmenty zachowanych wartowni, Pomnik Obrony Wybrzeża oraz przejmujący pomnik – napis :
„Nigdy więcej wojny”.
Kolejnym punktem wycieczki była gdańska starówka i jej zabytkowe budowle: Zielona Brama, Żuraw nad Motławą, dwór Artusa i oczywiście – fontanna Neptuna. Następnie wszyscy przeszli ulicą Mariacką do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie podziwiali piękne , monumentalne wnętrze, a także znany zabytkowy tryptyk „Sąd ostateczny”, dzieło niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Niebywałą ucztą dla zmysłów był koncert muzyki organowej w archikatedrze oliwskiej, podczas którego można było usłyszeć min. fugę Bacha czy utwór „Ave Maria” , wykonane na organach składających się z ponad 7800 piszczałek o niezwykłym bogactwie dźwięków i z ruchomymi elementami.
Z Gdańska młodzi turyści wyruszyli do Sopotu, gdzie obowiązkowym punktem wyprawy był spacer po słynnym sopockim molo z widokiem na morze z jednej, a Grand Hotel – z drugiej strony. Potem była jeszcze niezapomniana wizyta na nabrzeżu portowym w Gdyni. A tu, w pięknym słońcu uczniowie mogli podziwiać przycumowane : „Dar Pomorza” i „ Dar Młodzieży”,a także – muzeum statek ORP Błyskawica.
Drugi dzień był równie intensywny i obfitował w wiele wrażeń. Wtedy to wycieczkowicze udali się na Półwysep Helski, docierając do samego początku Polski. Na Helu zobaczyli latarnię morską i fragmenty umocnień wybrzeża z czasów II wojny światowej. Spacer nadmorską plażą, zbieranie muszelek, czy podziwianie krajobrazu nadmorskiego z jego specyficzną fauną i florą na długo utkwi w pamięci wszystkich uczestników wycieczki. Zapoznali się oni również z zagadnieniami związanymi z historią Bałtyku i gospodarką morską w Muzeum Rybołówstwa w Helu, a z wieży widokowej tego muzeum podziwiali przepiękny widok na morze i zabudowania portowe. Następnie przeszli do fokarium, gdzie uczestniczyli w pasjonującym pokazie karmienia tych zwierząt przez pracowników oceanarium z Uniwersytetu Gdańskiego, a potem – w rejsie statkiem po morzu, co dla wszystkich było fantastyczną przygodą. Ale to nie koniec atrakcji tego dnia. Po bardzo smacznej obiadokolacji, znów można było cieszyć się widokiem Bałtyku, tym razem był to spacerek po plaży we Władysławowie – Chłapowie . Było jak w piosence: „ Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew”. Podsumowaniem dnia było ognisko z pieczeniem kiełbasek w blasku księżyca.
Ostatni dzień poświęcony był zwiedzaniu największego ceglanego zamku średniowiecznej Europy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, siedziby wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego w Malborku. Była to prawdziwa lekcja historii – dzięki zwiedzaniu pomieszczeń zamkowych można było zaznajomić się z realiami życia rycerzy zakonnych, natomiast na zewnątrz – poznać system fortyfikacji średniowiecznych (fosy, mury, baszty, most zwodzony, bramy).
W doskonałych humorach, zadowoleni i pełni wrażeń, wzbogaceni wiedzą o historii, kulturze, walorach przyrodniczych i krajobrazowych Trójmiasta i Malborka wszyscy cali i zdrowi powrócili do domu.
Zdjęcia z tej niezapomnianej wycieczki dostępne są w Galerii szkoły.