PROCEDURY SANITARNE ZAKTUALIZOWANE OBOWIĄZUJĄCE OD 25 PAŹDZIERNIKA 2021 DLA UCZNIÓW, RODZICÓW NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORAJU
Dystans – minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra
Higiena | – częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust |
Maseczka | – w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami: korytarze, klatki schodowe, świetlica, szatnia |
Wietrzenie | – wszystkie pomieszczenia w trakcie wszystkich zajęć oraz przerw, co najmniej co godzinę |
Szczepienie |
– W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19 |
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej lub niezamieszkujących z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych.
- Opiekunowie oraz uczniowie stosują maseczki w pomieszczeniach zamkniętych szkoły.
- Po wejściu do budynku szkoły uczniowie w pierwszej kolejności myją ręce wodą z mydłem. Mogą skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić jedynie do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi i pracownika szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki – rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej, w autobusie szkolnym oraz w przestrzeni wspólnej szkoły.
- Obowiązuje stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej: korytarze, szatnia, ciągi komunikacyjne, części wspólne wc, jadalnia.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (zalecany własny środek transportu).
- Obowiązuje zasada –lekcje odbywają się w wyznaczonej sali. W czasie przerwy dana klasa przebywa wyłącznie na swoim piętrze i w swojej części korytarza, korzysta z sanitariatów na swoim piętrze.
- W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m lub pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu pomiędzy uczniami na zajęciach, nauczyciel zaleca uczniom nałożenie maseczki.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Należy wietrzyć sale (nauczyciele), części wspólne (korytarze-pracownicy niepedagogiczni) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy.
- Podczas korzystania z szatni, należy bezwzględnie stosować maseczki i zachowywać dystans.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonych salach dydaktycznych. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
- Jeżeli na zajęciach świetlicowych przebywają dzieci z różnych klas lub nie ma możliwości zachowania dystansu, należy nałożyć maseczki i oraz myć ręce przed i po zajęciach.
- Zaleca się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Nie realizować wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Ogranicza się do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko za zgodą dyrektora, osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni – nauczyciele i pracownicy odpowiedzialni za poszczególne zakresy obowiązków i rejony
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.
- Należy codziennie utrzymywać w czystości sale zajęć, pomieszczenia sanitarnohigieniczne, ciągi komunikacyjne, dezynfekować po zajęciach powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączniki.
- Należy codzienne wietrzyć sale i korytarze, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
- Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
Organizacja dożywiania w szkole
- W trakcie przygotowania posiłków personel zachowuje odpowiednią odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – używa środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy kuchni stosują maseczki.
- Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Spożywanie posiłków odbywa się w tych samych wyznaczonych grupach i godzinach z zachowaniem obowiązku nałożenia maseczki do czasu konsumpcji i po niej w trakcie przemieszczania się po jadalni.
- Obowiązuje czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
- Dania i produkty, sztućce są podawane przez osobę obsługę stołówki.
- Szczególną uwagę personel stołówki zwraca na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu, naczyń oraz sztućców.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
- W przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- W miejscu w którym przebywała osoba zakażona wskazany pracownik przeprowadza dodatkowe sprzątanie z użyciem detergentu, wietrzenie i zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).